zpět na úvodní stránku

Předběžný podrobný program pro lékaře

Kongres je Českou lékařskou komorou pro lékařskou sekci akreditovaný počtem 17 kreditů.

10.00–10.45
10.00–10.45
BLOK 1 – Registry
(sál A1 + A2)

Předsedající: Ivan Rychlík, František Lopot

  • 10.00–10.15
    Přehled základních informací a komentář k vybraným údajům z RDP za r. 2023
    Ivan Rychlík (Praha)
  • 10.15–10.30
    Jak efektivně používat web RDP
    Lidmila Francová (Praha)
  • 10.30–10.45
    Současný stav Registru pacientů v predialýze
    Anna Mária Donovalová (Praha)
10.45–11.00
10.45–11.00
přestávka
11.00–11.45
11.00–11.45
BLOK 2 – Zelená dialýza
(sál A1 + A2)

Předsedající: Barbora Szonowská, František Švára

  • 11.00–11.20
    Zelená nefrologie aneb snaha o snížení dopadů léčby na životní prostředí
    Barbora Szonowská (Praha)
  • 11.20–11.40
    Green dialysis – smysluplná investice?
    Martin Kuncek (Praha), Jiří Michalík (Praha)
11.45–12.00
11.45–12.00
přestávka
12.00–13.00
12.00–13.00
SYMPÓZIUM PLATINOVÝCH PARTNERŮ – GSK
(sál A1 + A2)
13.00–13.30
13.00–13.30
přestávka na kávu
13.30–14.15
13.30–14.15
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ KONGRESU
(sál A1 + A2)

Předsedající: Ondřej Viklický, František Švára

  • Nefrologie v Evropském parlamentu
    Ondřej Knotek MEP
  • Předání čestného členství
  • Předání ceny za nejlepší publikaci
14.15–15.30
14.15–15.30
PŘEDNÁŠKY ZAHRANIČNÍCH ŘEČNÍKŮ 1
(sál A1 + A2)

Předsedající: Vladimír Tesař, Ondřej Viklický

  • 14.15–14.40
    Antibody mediated rejection – state of art in diagnostics and therapy
    Carmen Lefaucheur (Paříž)
  • 14.40–15.05
    Dissecting mechanisms of kidney and cardiac diseases using single cell and spatial genomics
    Rafael Kramann (Cáchy)
  • 15.05–15.30
    DESCARTES ERA working group: co je nového?
    Ivana Dědinská (Martin)
15.30–16.00
15.30–16.00
přestávka + moderovaná diskuze posterů

Moderátoři: Silvie Rajnochová Bloudíčková, Jana Reiterová

  • Posilující dávky mRNA vakcíny proti COVID-19 jsou bezpečné a efektivní u pacientů po transplantaci ledviny
    Ivan Zahrádka (Praha)
  • Ranní podání vakcíny proti COVID-19 je spojeno s lepší protilátkovou odpovědí u pacientů po transplantaci ledviny
    Ivan Zahrádka (Praha)
  • Vakcinace proti onemocnění COVID-19 není asociována se vznikem alosensitizace u pacientů zařazených na čekací listině k transplantaci ledviny
    Ivan Zahrádka (Praha)
  • Časná reference pacientů po transplantaci ledviny a infekcí COVID-19 zachránila životy: Prospěšná role telemedicíny
    Ivan Zahrádka (Praha)
  • Predikce prognózy u pacientů s IgA nefropatií
    Michaela Neprašová, Dita Maixnerová (Praha)
  • Děti v Českém registru renálních biopsií 1994–2021
    Alexander Kolský (Praha)
  • Atypický hemolyticko-uremický syndrom asociovaný s těhotenstvím – kazuistika
    Jitka Řehořová (Brno)
  • Hladiny matrixových metalloproteináz 7, 8, 10 a tkáňového inhibitoru metalloproteináz 1 u pacientů se sníženou funkcí ledvin
    Oskar Zakiyanov (Praha)
  • Máme optimální screening onemocnění ledvin v rámci primární péče?
    Dita Maixnerová (Praha)
  • Peritonitidy u peritoneálně dialyzovaných pacientů ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – mikrobiologie a výsledky
    Marek Mysliveček (Praha)
  • Mitochondriální choroby – MELAS syndrom s postižením ledvin
    Renáta Menšíková (Ostrava)
  • Pilotní studie vyšetřování částic z glomerulárních buněk v moči průtokovou cytometrií a jejich korelace s aktivitou nefropatií
    Peter Habara (Praha)
  • Kalcifylaxe – „hyperfosfatémie bolí“ – kazuistika
    Petra Svobodová (Praha)
  • Manifestace atypického hemolyticko-uremického syndromu sekundárně v rámci akutní pankreatitidy
    Armine Hovhannisyan (Praha)
  • Zkušenosti s léčbou al amyloidózy s renálním postižením
    Renáta Lažanská (Praha)
  • Průnik amikacinu do moči u pacientů se sníženou funkcí ledvin
    Jan Hartinger (Praha)
  • Alternativní anti-CD20 terapie u glomerulonefritid: naše zkušenosti
    Vojtěch Krátký (Praha)
  • Může hyperhomocysteinémie ovlivnit methylaci DNA u dialyzovaných pacientů?
    Magdaléna Mokrejšová (Hradec Králové)
  • Syndrom aktivovaných makrofágů u pacientky se SLE – kazuistika
    Tomáš Parvíz Mirchi (Praha)
  • Poškození ledvin jako důležitý prediktor mortality u nemocných hospitalizovaných pro COVID-19
    Martin Havrda (Praha)
  • Časné komplikace po implantaci peritoneálního katetru
    Nina Krňanská (Praha)
  • Výsledky studie NephroScreen v České republice
    Jan Vachek (Praha)
  • Toxicita methylglyoxalu jako možný in vitro model poškození podocytů u diabetického onemocnění ledvin
    Jan Krtil (Praha)
  • (Až rychle progredující) tubulointersticiální nefritida – kazuistika
    Michal Sýkora (Praha)
  • Fibrilace síní a pokročilá renální insuficience
    Václav Melenovský (Praha)
16.00–17.30
16.00–17.30
BLOK 3 – Domácí dialýza
(sál A1 + A2)

Předsedající: Alena Paříková, Martin Havrda

  • 16.00–16.20
    Domácí hemodialýza – sdílení zkušeností s výběrem metody a zahájením léčby
    Kristýna Michalíčková (Praha)
  • 16.20–16.40
    Domácí hemodialýza v České republice – aktuální přehled
    Martin Havrda (Praha)
  • 16.40–17.00
    Clearance solutů na PD – kolik je dost a je to vůbec téma?
    Alena Paříková (Praha)
  • 17.00–17.20
    Peritoneální dialýza u starých křehkých pacientů
    Barbora Szonowská (Praha)
17.30–20.30
17.30–20.30
UVÍTACÍ KOKTEJL
(Galerie – Cubex Centrum Praha)

07.00–07.30
07.00–07.30
snídaňové občerstvení
07.30–08.30
07.30–08.30
SNÍDAŇOVÉ SYMPÓZIUM 1 – Hraniční indikace peritoneální dialýzy – pro a proti
(sál A1 + A2)

Předsedající: Jan Klaboch, Vladimíra Bednářová

  • 07.30–07.55
    PRO
    Jan Klaboch (Plzeň)
  • 07.55–08.20
    PROTI
    Vladimíra Bednářová (Praha)
SNÍDAŇOVÉ SYMPÓZIUM 2 – Co by měl nefrolog znát o KDIGO update 2023–2024 (IgAN, AAV, SLE)
(sál A3)

Předsedající: Zdenka Hrušková, Dita Maixnerová

  • 07.30–07.50
    IgA nefropatie
    Dita Maixnerová (Praha)
  • 07.50–08.10
    ANCA asociované vaskulitidy
    Vladimír Tesař (Praha)
  • 08.10–08.30
    Lupusová nefritida
    Zdenka Hrušková (Praha)
08.30–09.15
08.30–09.15
VALNÁ HROMADA ČNS
(sál A1 + A2)
09.15–09.30
09.15–09.30
přestávka
09.30–11.00
09.30–11.00
BLOK 4 – Vzácné nemoci
(sál A1 + A2)

Předsedající: Vladimír Tesař, Milan Macek

  • 09.30–09.40
    Vzácná onemocnění v roce 2024
    Milan Macek (Praha)
  • 09.40–10.00
    Vzácné geneticky podmíněné glomerulopatie z pohledu lékařského genetika
    Dana Thomasová (Praha)
  • 10.00–10.20
    Masivně paralelní sekvenování u vybraných forem dědičných onemocnění ledvin
    Jitka Štekrová (Praha)
  • 10.20–10.45
    Inhibice komplementu u vybraných glomerulopatií
    Vladimír Tesař (Praha)
  • 10.45–11.00
    Role pacientských organizací u vzácných onemocnění
    René Břečťan (Dobřichovice)
11.00–11.15
11.00–11.15
přestávka
11.15–12.15
11.15–12.15
BLOK 5 – Volná sdělení
(sál A1 + A2)

Předsedající: Roman Šafránek, Janka Slatinská

  • 11.15–11.25
    Kombinovaná indukční léčba rATG a IVIG ve srovnání s rATG samotným u HLA inkompatibilní transplantace ledviny: Studie INHIBIT
    Ondřej Viklický (Praha)
  • 11.25–11.35
    Makroskopická hematurie u dětí s autozomálně-dominantní polycystickou chorobou ledvin – mezinárodní studie 4 středoevropských terciárních nefrologických center
    Tomáš Seeman (Praha)
  • 11.35–11.45
    Nové genetické diagnózy a mechanismy tubulointersticiálního onemocnění ledvin
    Martina Živná (Praha)
  • 11.45–11.55
    Vliv anti-rejekční léčby na hladinu dd-cf DNA u pacientů po transplantaci ledvin
    Petra Hrubá (Praha)
  • 11.55–12.05
    Akutní poškození ledvin u dárců – rizikové faktory a posttransplantační výsledky
    Katarína Jakubov (Praha)
  • 12.05–12.15
    Molekulární evoluce viru SARS-CoV-2 není u pacientů po transplantaci ledviny urychlena
    Ivan Zahrádka (Praha)
12.15–12.30
12.15–12.30
přestávka
12.30–13.30
12.30–13.30
SYMPÓZIUM PLATINOVÝCH PARTNERŮ – AstraZeneca
(sál A1 + A2)
13.30–14.00
13.30–14.00
přestávka na kávu
14.00–15.30
14.00–15.30
BLOK 6 – Klinická nefrologie
(sál A1 + A2)

Předsedající: Romana Ryšavá, Věra Čertíková Chábová

  • 14.00–14.20
    Možnosti diagnostiky akutního poškození ledvin
    Viktor Klementa (Olomouc)
  • 14.20–14.40
    Vybrané kardiovaskulární komplikace u nemocných s CKD
    Karolína Krátká (Praha)
  • 14.40–15.00
    Komplement jako cíl pro léčbu glomerulárních chorob
    Romana Ryšavá (Praha)
  • 15.00–15.20
    Nefrotoxicita onkologické cílené léčby
    Jan M. Hartinger (Praha)
15.30–15.45
15.30–15.45
přestávka
15.45–16.35
15.45–16.35
PŘEDNÁŠKY ZAHRANIČNÍCH ŘEČNÍKŮ 2
(sál A1 + A2)

Předsedající: Adrián Okša, Ivan Rychlík

  • 15.45–16.10
    Digital Pathology and Artificial Intelligence
    Peter Boor (Cáchy)
  • 16.10–16.35
    Intradialyzační hypotenze
    Jaroslav Rosenberger (Košice)
16.35–17.15
16.35–17.15
BLOK 7 – Významné publikace od posledního kongresu
(sál A1 + A2)

Předsedající: Karolína Krátká, Pavlína Richtrová

  • 16.35–16.45
    Biomarkers of fibrosis, kidney tissue injury and inflammation may predict severity and outcome of renal ANCA – associated vasculitis
    Satrapova V, Sparding N, Genovese F, Karsdal MA, Bartonova L, Frausova D, Honsova E, Kollar M, Suchanek M, Koprivova H, Rysava R, Bednarova V, Tesar V, Hruskova Z
  • 16.45–16.55
    Galactose-deficient IgA1 B cells in the circulation of IgA nephropathy patients carry preferentially lambda light chains and mucosal homing receptors
    Zachova K, Jemelkova J, Kosztyu P, Ohyama Y, Takahashi K, Zadražil J, Orság J, Matoušovic K, Galuszková D, Petejová N, Městecký J, Raška M
  • 16.55–17.05
    Novel transcriptomic signatures associated with premature kidney allograft failure
    Hruba P, Klema J, Le AV, Girmanova E, Mrazova P, Massart A, Maixnerova D, Voska L, Piredda GB, Biancone L, Puga AR, Seyahi N, Sever MS, Weekers L, Muhfeld A, Budde K, Watschinger B, Miglinas M, Zahradka I, Abramowicz M, Abramowicz D, Viklicky O
  • 17.05–17.15
    A randomized trial of valganciclovir prophylaxis versus preemptive therapy in kidney transplant recipients
    Reischig T, Vlas T, Kacer M, Pivovarcikova K, Lysak D, Nemcova J, Drenko P, Machova J, Bouda M, Sedivcova M, Kormunda S
17.15–17.30
17.15–17.30
přestávka
17.30–18.30
17.30–18.30
SYMPÓZIUM PLATINOVÝCH PARTNERŮ – STADA
(sál A1 + A2)
20.00–23.00
20.00–23.00
SPOLEČENSKÁ VEČEŘE
(Občanská plovárna)

07.00–07.30
07.00–07.30
snídaňové občerstvení
07.30–08.30
07.30–08.30
SNÍDAŇOVÉ SYMPÓZIUM 3 – Kontroverze v transplantacích
(sál A1 + A2)

Předsedající: Michaela Matysková Kubišová, Marek Novotný

  • 07.30–07.50
    Stanovení imunologického rizika
    Matěj Röder (Praha)
  • 07.50–08.10
    Úskalí v diagnostice rejekce
    Marek Novotný (Praha)
  • 08.10–08.30
    Management protidestičkové a antikoagulační terapie u pacientů na čekací listině
    Igor Guňka (Hradec Králové)
SNÍDAŇOVÉ SYMPÓZIUM 4 – Histopatologie: obrázky pro kliniky
(sál A3)

Předsedající: Marek Kollár, Martin Kment

  • 07.30–07.45
    IgA GN a membranózní GN – přehled a co je nového
    Marek Kollár (Praha)
  • 07.45–08.00
    Nemoc minimálních změn, fokální segmentální glomeruloskleróza – přehled a nové protilátky
    Adam Nedoroščík (Košice)
  • 08.00–08.15
    C3 nefropatie a aktuální pohled
    J. Gajdoš
08.30–08.45
08.30–08.45
přestávka
08.45–09.45
08.45–10.15
BLOK 8 – Hemodialýza
(sál A1 + A2)

Předsedající: Sylvie Dusilová Sulková, František Švára

  • 08.45–09.05
    Náhrada funkce ledvin u AKI
    Martin Matějovič (Plzeň)
  • 09.05–09.25
    Cévní přístup u pacienta v čekací listině
    Roman Šafránek (Hradec Králové)
  • 09.25–09.45
    Úskalí v použití konvektivních metod v náhradě funkce ledvin
    František Švára (Teplice)
  • 09.45–10.05
    Současné možnosti a limity hemodialyzační léčby
    Sylvie Dusilová Sulková (Hradec Králové)
BLOK 9 – Pediatrická nefrologie
(sál A3)
08.45–09.45

Předsedající: Jakub Zieg, Sylva Skálová

  • 08.45–09.05
    Dětský dialyzační program v České republice
    Naděžda Šimánková (Praha)
  • 09.05–09.25
    Dlouhodobé následky nefropatií dětského věku
    Jakub Zieg (Praha)
  • 09.25–09.45
    Tranzice v nefrologii: od dětství k dospělosti
    Alena Malá (Hradec Králové)
10.15–10.30
10.15–10.30
přestávka
10.30–11.30
10.30–11.30
SYMPÓZIUM PLATINOVÝCH PARTNERŮ – Bayer
Společné stanovisko odborných společností v ČR prosazuje globální trendy v léčbě pacientů s DM2 a CKD
(sál A1 + A2)

Předsedající: Ondřej Viklický

  • Společné stanovisko odborných společností v ČR prosazuje globální trendy v léčbě pacientů s DM2 a CKD
    Ondřej Viklický (Praha)
  • Nesteroidní MRA – aktuální pojetí léčby CKD (medicína důkazů)
    Ivan Rychlík (Praha)
  • Vlastní zkušenosti s léčbou CKD u pacientů s DM2
    Jan Vachek (Praha)
11.30–11.45
11.30–11.45
přestávka
11.45–12.45
11.45–12.45
SYMPÓZIUM PLATINOVÝCH PARTNERŮ – Boehringer Ingelheim
(sál A1 + A2)
12.45–13.00
12.45–13.00
přestávka
13.00–14.30
13.00–14.30
BLOK 10 – Transplantace
(sál A1 + A2)

Předsedající: Ondřej Viklický, Tomáš Reischig

  • 13.00–13.20
    Molekulární mikroskop v klinické praxi
    Petra Hrubá (Praha)
  • 13.20–13.40
    Oportunní infekce po transplantaci
    Tomáš Reischig (Plzeň)
  • 13.40–14.00
    Křehký pacient a transplantace
    Zdeněk Lys (Ostrava)
  • 14.00–14.20
    Xenotransplantace – sci-fi nebo naděje pro naše nemocné?
    Ondřej Viklický (Praha)
14.30
14.30
UKONČENÍ KONGRESU
(sál A1 + A2)

Předsedající: Ondřej Viklický, Ivan Rychlík, František Švára

 

Změna programu vyhrazena.

Poslední aktualizace: 16. 5. 2024

SEKRETARIÁT KONGRESU
GUARANT International spol. s r.o.
Českomoravská 19
190 00  Praha 9
Telefon: +420 284 001 444
E-mail: kongrescns2024@guarant.cz | Web: www.guarant.cz


© 2023–2024 GUARANT International spol. s r. o.